Rejestracja
Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Artykuły SuoierS
#1
Witajcie drodzy czytelnicy [Obrazek: zAigmdU.gif]
W dzisiejszym artykule przedstawię wam 10 - Najmocniejszych wybuchów na ziemi. [Obrazek: default_hurra.gif]
Miłego czytania [Obrazek: default_coffeenews.gif]
 
 
10. Castle Romeo.
Nazwa została nadana podczas testowego wybuchu termojądrowego przeprowadzonego w 1964.03.27 na Bikini należącej do Stanów Zjednoczonych.
Cała eksplozja miała wartość 11 - Milionów trotylu. Była to pierwsza bomba termojądrowa w historii, która miała służyć do wydalenia jej w powietrzu. 
Grzyb Nuklearny, który powstał na skutek wybuchu został wykorzystany w grze "Worms Armageddon"
 
[Obrazek: 300px-Castle_romeo2.jpg]
 
9. Castle Yankee.
"Castle Yankee" to Kryptonim nadany podczas jednego z testów jądrowych. Siła wybuchu: 13 - Megaton trotylu. 5  1964.05.03. Miesiąc po próbie "Castle Romeo" odbyła się w tej samej lokalizacji kolejna próba tym razem "Castle Yankee". Przypuszczano, że siła wybuchu nie przekroczy 10 - Megaton trotylu ale eksplozja okazała się znacznie silniejsza niż przypuszczano.
 
[Obrazek: 280px-Operation_Castle_-_Yankee.jpg]
 
8. Katastrofa Tunguska.
Siła wybuchu: 15 - Megaton trotylu. Jest to wydarzenie z 1908.06.30, które miało miejsce w Tajdze w środkowej Syberii nad rzeką "Kamienna Tunguska".
Doszło tam wówczas do ogromnej eksplozji, która powaliła drzewa w promieniu 30KM, widziana była w promieniu 650KM, a niezwykły wstrząs wywołany przez ten wybuch odczytano na całym świecie. Ciągle jest wiele niejasnych teorii co spowodowało ten wybuch, lecz naukowcy przypuszczają, że na tamten obszar spadł wielki meteoryt. 
 
[Obrazek: image.jpeg.0245c853a2d538788750190059646057.jpeg]
 
7. Castle Bravo.
Siła wybuchu: 15 - Megaton trotylu. Kolejna próba z serii "Castle" przeprowadzona 1954.01.03. Bomba "Bravo" okazała się najsilniejszą bombą wodorową zdetonowaną przez Stany Zjednoczone. Jej siła wynosiła cztery razy więcej niż zakładano przez naukowców. Oprócz tego okazała się tysiąc razy silniejsza od bomby spuszczonej na Hiroszimę podczas II Wojny Światowej. Grzyb Nuklearny który ujawił się po detonacji miał średnicę 5KM po nie całej minucie, a wzniosła się na wysokość 11KM. Test "Bravo" spowodował wielką katastrofę ekologiczną. Znaczne obrażenia odniosła ludność zamieszkująca półwysep Atol, gdzie zdetonowano bombę. U wielu osób zarejestrowano objawy choroby popromiennej (Biegunka, wymioty, wypadanie włosów). U dzieci wystąpiły także poparzenia wewnętrzne wywołane przez opady radioaktywne, które dzieci wdychały.
 
[Obrazek: 330px-Castle_Bravo_Blast.jpg]
 
6. Test 219.
Siła wybuchu: 24 - Megaton trotylu. Był to przeprowadzony przez Rosjan test zasięgu międzykontynentalnej rakiety balistycznej na terenie archipelagunowej ziemi na terenie Rosji. Bomba wykorzystana do testu była jednostką termojądrową i okazało się, że jej eksplozja wywołała praktycznie całkowite zniszczenia w promieniu 10KM.
 
[Obrazek: image.jpeg.2ccc5e99613409e02792d406e0a0c1bd.jpeg]
 
5. Car-Bomba.
Siła wybuchu: 58 - Megaton trotylu. Była to trójstopniowa bomba termojądrowa zbudowana i zdetonowana przez Związek Radziecki. Detonacja miała miejsce 1961.10.30 w archipelagunowej Rosji. Nosicielem dwudziesto tonowej bomby był specjalnie wyposażony samolot "Tupolev TU95-W". Bomba została zrzucona z wysokości dziesięciu tysięcy metrów na specjalnym spadochronie nylomowy. Detonacja wystąpiła na wysokości czterech kilometrów. Siłę wybuchu można było odczuć nawet na Alasce, a sama fala sejsmiczna okrążyła ziemię trzy razy. 
 
[Obrazek: image.jpeg.b8abd93ec961ac4ac21311ac90d49ae6.jpeg]
 
4. Wybuch wulkanu Krakatau.
Siła wybuchu: 200 - Megaton trotylu. Wybuch nastąpił 1883r. Jest to wyspa, która jest aktywnym wulkanem 1883.09.27. Doszło na niej do największych odnotowanych erupcji w dziejach ludzkości. Huk wybuchu było słychać z odległości 3200KM. Erupcja rozpoczęła się 27 Sierpnia o godzinie 12:55. 
 
[Obrazek: image.jpeg.f02f5d975bc416037dbff98b4503f1af.jpeg]
 
3. Wybuch wulkanu Tambora.
Siła wybuchu: 800 - Megaton trotylu. Najsilniejsza erupcja tego wulkanu miała miejsce 1815.04.10. Słup wybuchu osiągnął wysokość 43KM, wybuch był słyszany w promieniu ponad 2000KM. Popiół wulkaniczny został wyrzucony w promieniu 1300KM w miejscach odległych o około 500KM na Jawie i Borneo. Jego warstwa miała jeden 1 cm grubości. Największe frakcje popiołu unosiły się w atmosferze przez wiele miesięcy znacząco uniemożliwiając  promieniowania słonecznego. Rok 1816 został odnotowany jako "Rok bez lata". Po wybuchu tego wulkanu odnotowano znaczący spadek temperatury na ziemi. 
 
[Obrazek: image.jpeg.ebb7769058915b527c981c6d12b01203.jpeg]
 
2. Wybuch wulkanu Toba.
Siła wybuchu: 1 - Gigatona trotylu. Superwulkany wybuchają na naszej planecie średnio co 100 tysięcy lat. Jednak na przestrzeni milionów lat najpotężniejszym wulkanem był Superwulkan Toba na Sumadrze. Wybuch tego superwulkanu był tak potężnym, że był przyczyną zmian klimatycznych na całej planecie. Podczas erupcji wulkanu wydobyło się wiele trujących związków chemicznych (Dwutlenek siarki, Siarkowodór). W atmosferze przez 1800 Lat unosił się pył, który ograniczał docieranie promieni słonecznych. 
 
[Obrazek: image.jpeg.5f8f5fe427f5a24ffbc6dbe5b766e4f2.jpeg]
 
 
1. Meteoryt Chicxulub.
Siła wybuchu: 100 - Teratom trotylu. 65 Milionów lat temu z ziemią zderzył się meteoryt o średnicy 10KM i przypuszczalnej masie biliona ton. Wyrzucając przy tym miliony skał w kosmos, które po dużym okresie czasu wracały i z powrotem uderzały w ziemię. Uderzenie spowodowało krater o średnicy 180KM. Wielu naukowców znalazło w tym klucz do rozwiązania zagadki z wyginięciem dinozaurów. Jeśli dinozaurom udałoby się przetrwać pierwsze godziny od wybuchu meteorytu to następne godziny zapowiadałyby drastyczne zmiany które większość żyjących tam zwierząt niemiałoby wpływu.  
 
[Obrazek: image.jpeg.a1ea71127df64d549a24bd557ff8169b.jpeg]

Zródlo: Youtube wiki


NEXT ARTYKUŁ

Witajcie!

W dzisiejszym artykule przedstawię wam 10 Niezwykłych miejsc na ziemi. 

Zapraszam do czytania!

 

10. Devils Tower

Nazywana "Wieżą Diabłów" Ma ona wysokość 1558 (n.p.m) Jest położona w Stanach Zjednoczonych a dokładniej w miejscowości "Hullet" w stanie Wyoming obok rzeki Belle Fourche. Wejście przez człowieka na tą wieże miało dopiero miejsce w 1893r. przez William Rogers i Willard Ripley

Sama wieża powstała po intruzji wulkanicznej. I był to pierwszy pomnik narodowy USA w 1906r.

 

[Obrazek: TbzzHDH.jpg]

 

9. Grand Prismatic Spring

Jest to największe gorące źródło w Parku Narodowym w Yellowstone i w USA. Jezioro to ma temperaturę od 64°C do 87°C.

Jezioro to ma głębokość do 37-Metrów i wyrzuca 2-Tysiące litrów wody na minute. Jest ono położone w południowo-zachodniej części parku. 

Jest ono najbardziej rozpoznawane ze względu feerię kolorów. 

 

[Obrazek: 3YYOBQk.jpg]

 

8. Góry Tianzi

Położone w chińskiej prowincji Chan-Dżidzi. Miejsce to jest znane na całym świecie ze względu na pionowe szczyty górskie zdające się piąć po same sklepienie niebieskie. W górach możemy zobaczyć szczyty skalne w wielu dziwnych i niewyobrażalnych kształtach. Znajduje się też najprawdopodobniej najwyżej położony "Most skalny"

 

[Obrazek: eCpxls4.jpg]

 

7. Salar De Uyuni 

Jest to solnisko powstałe po wyschniętym słonym jeziorze w południowo-zachodniej Boliwii, na obszarze płaskowyżu Altiplano w Andach. Jest ono położone 3653m n.p.m i zajmuje powierzchnie 10 583 km kwadratowego, co czyni je największym solniskiem na ziemi 

 

[Obrazek: 8cCLVdi.jpg]

 

6. Uluru 

Jest to formacja sklana położona w centralnej części Australii w terytorium Północym. Znajduje się ono w Parku Uluru-Kata Tjuta. Blisko miasteczka Yulara. Przez wiele lat było uznawane za największy monolit świata. Ale Uluru wcale nie jest monolitem a częścią formacji skalnej należącej do Kata Tjuta.

 

[Obrazek: r2eWu9r.jpg]

 

5. Jezioro Hillier

Jest to bezodpływowe jezioro znajdujące się na australijskiej wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche złożonego z około 100-wysp. Jest to jezioro typu solankowego o szerokości 600metrów i oddzielone od oceanu. Jezioro jest także ubarwione na kolor różowy i ma kształt podobny do odcisku stopy.

 

[Obrazek: VEp6BB4.jpg]

 

4. Son Dong

Wietnamska jaskinia w prowincji Quang Bình (Park Narodowy Phong Nha-Ke Bang) znajduje się ona w odległości 55km na północny zachód od Dong Hovi. Jaskinia ta jest dotychczas uważana za największą odkrytą jaskiń. Dnem jaskini jest podziemna rzeka. Jaskina ma długość 9km.  

 

[Obrazek: rE6gg9U.jpg]

 

3. Pamukkale

Turecka miejscowość słynąca z wapiennych osadów pozostałych na zboczu gór Cokelez. Wypływająca z gorących źródeł woda bogata w związki wapnia i dwutlenku węgla. Na zboczu gór dzięki nierównością terenu powstają półkuliste i eliptyczne baseny wody termalnej, oddzielone od siebie zaporami. 

 

[Obrazek: AwXPxWA.jpg]

 

2. Wodospady Wiktorii

Wodospady na rzece Zambezi. Wodospady te powstały na skutek wlewania się wody z rzeki do szczelin tektonicznych które powstają w Afryce, rozrywając kontynent na 2-części. Zostały one odkryte 1855r. przez Szkockiego naukowca Davida Livingston'a 

 

[Obrazek: anuTW5H.jpg]

 

1. Góra Roraima

Jest to góra o wysokości 2810 n.p.m w pasmie gór Pacaraima. Wyżyny Gunajńskiej. Najwyższym jej punktem jest skała Maverick Stone lub Maverick Rock. Położone są w południowo-wschodniej części szczytu. Góra jest umiejscowiona na granicy Wenezueli Gujany i Brazylii jednak 3/4 części znajduje się na terenie Wenezueli. Pierwsze wejście miało miejsce w 1884r. Przez. H. Perkins.  

 
[Obrazek: pU4OALa.jpg]


NEXT Artykuł

[b]Witajcie! 
[/b]

Otóż że jestem wielkim fanem sportu oraz kibicem naszej reprezentacji przygotowałem taki mały artykuł o całej Historii naszej reprezentacji, niestety w odległym czasie nie było mnie jeszcze na ziemi a więc będę się wspomagał delikatnie z mojej książki!

Zapraszam do oglądania!

 

1. Początki Reprezentacji.

 

Reprezentacja Polski powstała w 1919r. Podczas zgromadzenia PZPN (Polskiego Związku Piłki Nożnej) Wtedy nasza reprezentacja ustanowiła sobie jeden wielki cel: Wziąć udział w Turnieju Igrzysk Olimpijskich w Antwerpii. Niestety plany debiutu olimpijskiego zostały zatrzymane przez Agresję Bolszewicką niestety wtedy nasza Reprezentacja musiała zrezygnować z tego startu. Pierwszy mecz reprezentacji Polski miał miejsce w Budapeszcie w  18.12.1921r. Z  Węgrami który niestety przegraliśmy wynikiem 1:0.

 

Nasza Reprezentacja podczas pierwszego meczu z Węgrami. 

 

[Obrazek: Gg2OlZ5.jpg]

 

Natomiast pierwsze zwycięstwo naszej Reprezentacji przybyło dopiero 28.05.1922r. w towarzyskim  meczu w Sztokholmie z Szwecją wynikiem: 2:1 Wtedy to pierwszą bramkę dla naszego zespołu z rzutu karnego zapoczątkował: Józef Klotz. 

 

23.04.1923 PZPN stał się członkiem FIFA podczas tego kongresu nasza reprezentacja dostała szansę na debiut w światowej imprezie: Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Polacy rozgrywali wówczas jedno spotkanie ale niestety musieli uznać porażkę z Węgrami wynikiem 0:5

 

Natomiast w Październiku 1933 Nasza reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w Eliminacjach do Mistrzostw Świata, w których walczyliśmy z Czechosłowacją. W pierwszym spotkaniu na warszawskim stadionie WP Czechosłowacja okazała się lepszym rywalem wygrywając wynikiem 2:1. Niestety na następny mecz do Pragi, Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zabroniło wyjazdu na mecz rewanżowy.

 

Po czterech latach w eliminacjach do MŚ 1938r. Polacy wyeliminowali Jugosławię. Następnie debiut w finałach mistrzostw świata miał miejsce 05.06.1938 w przegranym meczu po dogrywce 5:6 spotkaniu 1/8 finału z Brazylią.  

 

Zdjęcie z przegranego meczu Mistrzostw Świata z Brazylią. 

 

[Obrazek: BAbNyeC.jpg]

 

Wcześniejszy sukces nasza reprezentacja zanotowała 1936r. Wówczas naszą reprezentacją kierował Józef Kałuża wywalczyliśmy wówczas 4 miejsce w Turnieju Olimpijskim w Berlinie. 

 

A następnym sukcesem było pokonanie w 1939r. Wicemistrzów świata Węgrów wynikiem: 4:2. 

 

2. Reprezentacja po II Wojnie Światowej.

 

Pierwszy raz po II Wojnie Światowej nasza Reprezentacja zagrała mecz 11.06.1947 w Oslo przegrywając z Norwegią wynikiem 1:3

Pierwszym sukcesem po wojnie było pokonanie w meczu towarzyskim Czechosłowacji wynikiem: 3:1.

Natomiast w następnym roku 26.06.1948. Nasza reprezentacja zaliczyła największą porażkę do tej pory w Kopenhadze ulegając Danii wynikiem 8:0.

 

Do połowy lat: 50. Reprezentacja Polski zagrała jeden ważny mecz w 1952r. W 1/8 finału Igrzysk Olimpijskich w Finlandii ulegliśmy znowu Duńczykom tym razem wynikiem 0:2 Natomiast wcześniej reprezentacja Polski pokonała Amatorską drużynę Francji.

 

Następnie nasza reprezentacja miała przystąpić do eliminacji MŚ 1954r. Wówczas trafiliśmy na jedną z najsilniejszych drużyn na świecie i wtedy PZPN zrezygnował z udziału.

 

Dnia 02.03.1955 w Wiedniu PZPN przystąpił do nowej Piłkarskiej Unii Europejskiej. 

 

W 1957r. drużyna prowadzona przez Henryka Reyman'a rywalizowała ze Związkiem Radzieckim o awans do finałów MŚ 1958r. 

Po porażce w Moskwie i wygranej w Chorzowie, w Lipsku Polacy przegrali i nie wystąpili w  MŚ. 

w 1959r. Reprezentacja zadebiutowała w eliminacjach do Pucharu Narodów Europy 1960, przegrywając z Hiszpanią.

Następnie  Polacy walczyli o wyjście z grupy IO 1960. Wówczas Polacy nie wyszli z grupy.

 

W 1961 reprezentacja Polski wzięła udział w eliminacjach do MŚ 1962r. 

Po przegranych 2-óch meczach z  Jugosławią, następnie z Irlandią północną do Pucharu Narodów Europy 1964.

Nadeszło zwycięstwo polaków 04.09.1963r. w Szczecinie Polacy pokonali Norwegię wynikiem 9:0 było to największe zwycięstwo przez 45lat. 

 

3. Reprezentacja Polski w roku 1970. 

 

W roku 1970. Zaczęła się rewolucja w naszej Reprezentacji. To właśnie w tych latach zdobyliśmy aż 3 medale. 

 

Złoto na Igrzyskach Olimpijskich w 1972r

Srebro na  Igrzyskach Europejskich w 1976r

Brąz na Mistrzostwach Świata w 1974r.

 

Wtedy to naszą reprezentacje prowadził po raz kolejny Kazimierz Górski.

Wówczas najlepszym piłkarzem reprezentacji był Kazimierz  Deyna.

W 1973r. rywalizowaliśmy z Walijczykami oraz Anglikami o awans do MŚ 1974. 

Eliminacje rozpoczeliśmy od przegranej w Cardiff z Anglikami.

Natomiast w rewanżu pokonaliśmy faworyzowanych Anglików 2:0

Z Walią odnieśliśmy zwycięstwo 3:0 i do awansu nasza reprezentacja potrzebowała jedynie

Remisu w Londynie. Na Wembley mecz zakończył się wynikiem 1:1 co skutkowało awansem naszej reprezentacji na Mundial.

Mundial zaczęliśmy od wygranej z Reprezentacją Argentyny wynikiem: 3:2 w kolejnych spotkaniach ograliśmy Haiti 7:0 oraz vicemistrzów świata Włochów 2:1 W następnych rundach okazaliśmy się lepsi od Szwedów wynikiem 1:0 oraz pokonaliśmy Jugosławię 2:1

Awans do finału zadecydował mecz z Niemcami, Niestety odpadliśmy o rywalizacje o złoty medal ale kilka dni później rywalizowaliśmy o brązowy medal.

Pokonaliśmy wtedy Brazylię 1:0 i byliśmy brązowymi medalistami Mistrzostw Świata po raz pierwszy.

Następny brązowy medal na MŚ zanotowaliśmy 1982r. 

 

4. Reprezentacja Polski w roku 1986-2000

 

Następnym selekcjonerem naszej reprezentacji został Wojciech Łazarek. Niestety prowadził on reprezentację bez sukcesu w eliminacjach do Euro 1988 i MŚ 1990. Po przegranym wyjeździe z Anglią złożył on dymisję.

 

Przed kolejnymi eliminacjami stanowisko selekcjonera objął Andrzej Strejlau. Mieliśmy wtedy jeszcze szanse na mundial, lecz go nie wywalczyliśmy.  Następnie przystąpiliśmy do Eliminacji do Euro 1992r. Znowu nie wywalczyliśmy awansu. Następna szansa była w 1994r. W eliminacjach do MŚ też nie odnieśliśmy tam awansu lecz same porażki. Niestety po wszystkich porażkach Andrzej Strejlau podjął się dymisji.

Jego następcą został Henryk Apostel  wtedy  byliśmy uczestnikami w eliminacjach do EURO 1996r również bez powodzenia. W następnych eliminacjach w których uczestniczyła nasza reprezentacja niestety w ogóle nie wychodziliśmy z tych eliminacji.

 

5. Reprezentacja Polski w roku 2000-2018.

 

Nowym selekcjonerem naszej reprezentacji został Jerzy Engelem. Który rozpoczął przygodę z naszą reprezentacją na Eliminacjach do MŚ 2002 gdzie wywalczyliśmy awans do rundy finałowej. Awans zapewniliśmy sobie po zwycięstwie z  Norwegią 3:0. Niestety mundialowe rzeczy zawiodły kibiców Polacy przegrali w grupie z Koreą i Portugalią oraz USA. Wtedy PZPN zadecydował zakończyć pracę z Enegelem.

 

Następcą Enegela został Zbigniew Boniek który obecnie jest prezesem PZPN już po 5 spotkaniach ogłosił on dymisję w skutek powołany jako selekcjoner został: Paweł Jansa. Nowy selekcjoner walczył w eliminacjach do Euro 2004 gdzie Polacy mieli jeszcze szansę zająć miejsce brażowe w grupie. Niestety nie udało się to.  Następną szansą były Eliminacje do MŚ 2006r. Gdzie awansowaliśmy po wielkiej przerwie przegrywając zaledwie 2 spotkania. Mundial który odbywał się w Niemczech nie był korzystny dla naszej Reprezentacji, przegraliśmy z Ekwadorem oraz Niemcami jedynym zwycięstwem to przeciwko Kostaryce.


Przy następnych próbach zwolniony został Jansa. I stanowisko selekcjonera objął Leo Beenhaker. Któremu PZPN postawił cel awans do  do finałów Euro 2008. Po pierwszych porażkach PZPN nie było zadowolone ale nadeszły zwycięstwa z Belgią i Portugalią co poprawiło relacje PZPN z selekcjonerem. Awans do Euro 2008 Udał się ale następna faza była już nie osiągalna Leo dostał następną szanse na mundialu. 2010.


Pokonaliśmy w pierwszym meczu San Marino wynikiem: 10:0 Co było nowym najwyższym wynikiem w Historii Reprezentacji.

Niestety nie uzyskaliśmy na tym mundialu awansu.

 

W październiku 2009r. Nowym selekcjonerem został ogłoszony Franciszek Smuda.

Prowadził on zespół na Euro 2012 gdzie Polacy byli gospodarzami dzięki czemu nie musieli się kwalifikować

Mecz otwarcia w Warszawie zakończył się remisem z Grecją wynikiem 1:1 

Mecz z Rosją również zakończył się remisem wynikiem 1:1

Żeby Polska mogła odnieść awans do ćwierćfinału musiała wygrać w ostatnim meczu we Wrocławiu

Niestety przegraliśmy tam wynikiem 0;1.

 

Po zakończeniu mistrzostw. PZPN ogłosił nowego selekcjonera którym został: Waldemar Fornalik. Prowadzona przez niego reprezentacja brała udział w MŚ 2014. Które zakończyły się porażką. Szansę stracił po porażce z Ukrainą w 2013r. Dzień po przegranym meczu z Austrią PZPN zdymisjonował trenera.

 

6. Era Adama Nawałki.

 

W 2013r. funkcje selekcjonera objął Adam Nawałka rozpoczeliśmy wielkie eliminacje do Euro 2016 gdzie wyszliśmy z grupy eliminacyjnej po remisie w Glasgow z Szkocją 2:2

Awansowaliśmy do grupy z Niemcami Irlandią Północną oraz Ukrainą. Historyczny remis z Reprezentacją Niemiec oraz pozostałe dwa zwycięstwa dały nam awans do Fazy pucharowej EURO 2016. 

Walczyliśmy w 1/8 finału z reprezentacją Szwajcarii gdzie w podstawowym czasie gry mecz skończył się wynikiem 1:1 w rzutach karnych nasza reprezentacja okazała się lepsza 5:4 co dało nam awans do Ćwierćfinału. 

W wielkim ćwierćfinale podejmowaliśmy Portugalię z wielkim Cristiano Ronadlo w składzie początki meczu zapowiadały się wspaniale dla naszej drużyny bramka Lewandowskiego na 1:0 ale w następnych minutach straciliśmy bramkę na 1:1 w Rzutach karnych lepsza okazała się Portugalia gdzie bramkarz  Portugalii obronił strzał Kuby Błaszczykowskiego to właśnie po jego karnym wybuchła afera że karny powinien być powtórzony gdyż Rui Patricio wyskoczył wcześniej z linii bramkowej. Tak zakończyła się nasza historyczna podróż na Euro gdzie Portugalia wygrała to EURO.

 

Następna szansa była na eliminacjach do MŚ 2018 po wielkim sukcesie Polaków na EURO wiele wskazywało że Polska wyjdzie z grupy tak się też stało pierwszy mecz zremisowaliśmy z Kazachstanem później nadchodziły same wygrane do czasu przegranej z Danią w Kopenhadze wynikiem 4:0  Ostatecznie wywalczyliśmy awans do Grupy Mistrzowskiej gdzie trafiliśmy na Senegal Japonię i Kolumbie 

Pierwsze dwa spotkania przegraliśmy co wnioskowało o odpadnięciu  z mundialu ale mecz honorowy z Japonią wygraliśmy 1:0 po bramce Jana Bednarka.

 

Po nieudanym Mundialu Adam Nawałka nie zadecydował o podpisaniu kontraktu i odszedł.

Następnym  selekcjonerem został Jerzy Brzęczek który był niedoświadczonym trenerem.

Pierwszą szanse dostał na pierwszej edycji Ligi Narodów graliśmy wtedy w pierwszym koszyku z Portugalią oraz Włochami.
[b]Mecz w Bolonii Zakończył się wynikiem 1:1 a rewanż w Polsce porażką 0:1 Z Portugalią zanotowaliśmy także porażkę i remis.[/b]

NEXT Artykuł.

[b]Witajcie, dzisiaj przedstawię wam zastawienie najbardziej niebezpiecznych owadów i zwierząt świata. Większość z nich zamieszkuje w odległych terenach od terytorium Polski. Zapraszam do oglądania! Zachęcam również do zostawienia piwka [Obrazek: default_laugh.png] i Wypowiedzi innych 
[/b]
 

8. Żaby Drzewołazy: Przedstawione żaby zamieszkują tereny Ameryki Południowej oraz Środkowej. Prowadzą dzienny tryb życia  czyli polują rano, skóra tych żab ma jaskrawe barwy, skóra ta wytwarza zabójcze toksyny które mogą zabić 10 dorosłych osobników. Obecnie odkryto 175 gatunków tych żab.

[Obrazek: 3FQFcEb.jpg]

7. Tajpan pustynny: Zamieszkuje pustynne tereny Australii. Według naukowców szacuje się że jad tego gada lądowego jest najbardziej jadowity na świecie, według naukowców jad tego węża może zabić aż 100 osobników. 

[Obrazek: cMzlq4x.jpg]

6. Wałęsak brazylijski: Jest to bardzo jadowity pająk, żyjący w południowej tropikalnej części Ameryki. W 2007r. został wpisany do księgi rekordów Guinness'a jako najbardziej jadowity pająk na świecie. Najczęściej spotyka się go leżakującego w kiści bananów dlatego przez tamtejszych mieszkańców jest nazywany "Bananowym Pająkiem" Toksyna tego pająka również doprowadza do paraliżu i do długo trwałej erekcji.

[Obrazek: SYtdMoc.jpg]

5. Leiurus quinquestriatus (Skorpion): Jest to najbardziej jadowity gatunek skorpiona zamieszkujący Afrykę w takich krajach jak: Algieria, Egipt. Posiada on najbardziej jadowity jad na ziemi, nawet jeżeli ugryzionemu poda się najszybciej surowice to i tak życie jest zagrożone.

[Obrazek: OASX2Nv.jpg]

4. Ośmiornica Hapalochlaena: Ośmiorniczki te są bardzo małe, posiadają wystarczająco dużo jadu by zabić 10 dorosłych ludzi w zaledwie 20 minut. Oczywiście wstrzyknięcie jadu jest bardzo bolesne które powoduje osłabienie, zaburzenia oddychania i niewydolność nerek, które prowadzą do śmierci. Występuje ona w Oceanie Spokojnym. 

[Obrazek: puHOh7F.jpg]

3. Stożek marmurowy: Jest to najbardziej niebezpieczny ślimak świata. Zamieszkuje Pacyfik jad który posiada wykorzystuje tylko i wyłącznie do celów obronnych oraz poszukiwania żywności. Według naukowców jad Stożka może zabić aż 10 osób. U ukąszonego występują bardzo silne bóle, drętwienie, utrata wzroku, paraliż, problemy z oddychaniem. W Historii świata odnotowano tylko 30 zgonów z przyczyny tego oto osobnika. 

[Obrazek: dtz8CZZ.jpg]

2. Kobra królewska: Jest najbardziej jadowitym wężem, jest także najdłuższym wężem na świecie w księdze rekordów Guinness'a może osiągnąć aż 5,47metrów. Wytwarza on bardzo wielką ilość jadu, jednym ugryzieniem może zabić 1 dorosłego słonia w zaledwie 3 godziny, człowiek ugryziony przez kobre może zginąć w zaledwie 15 minut jeżeli szybko nie zostanie udzielona mu pomoc medyczna.

[Obrazek: steOzUO.jpg]

1. Szerszeń azjatycki: Jest to największy szerszeń świata, zamieszkujący wschodnie terytorium Rosji oraz Azję południową i północą. Długość tego owada może wynosić: od 2.5cm do 4.5cm. Jest to owad wszystkożerny najczęściej łapią pajęczaki oraz inne owady. Użądlenia te najczęściej w Japonii zabijają aż 40 osób miesięcznie. 
[Obrazek: gk2aNSx.jpg]


NEXT Artykuł

[b]Witajcie!
W dzisiejszym artykule przedstawię wam najbardziej zakazane miejsca na ziemi.

[/b]
Miłego czytania!
 
Wyspa węży.
 
Wyspa Ilha da Queimada Grande położona w Brazylii nosi ona nazwę "Wyspa węży" z powodu olbrzymiej ilości zamieszkującej tamte tereny węży. Na wyspie występuje gęsty las. węże które tam występują noszą nazwę: żararaki wyspowe. Gady te mierzą około pół metra, jad tych węży jest bardzo niebezpieczny. W związku z tym władze Brazylii wydały zakaz lądowania na tamtejszej wyspie. Oczywiście na wyspę mogą się udać tylko osoby posiadające pozwolenie.
 
[Obrazek: dEtA4uQ.jpg]
 
Wyspa North Sentinel
 
Wyspa położona na Indiach jest to jedna z wysp Andamanów w Zatoce Bengalskiej. Ta wyspa jest nie wielka, zbliżona do kształtu kwadratu. Na wyspie zamieszkują Sentinelczycy którzy porozumiewają się właśnie językiem Sentinelskim. Ich grono wynosi od 60 do 600 osób. Podczas próby nawiązania kontaktu Sentinelczycy wyrazili odmowę w dość agresywny sposób machając własno tworzoną bronią do nadpływających badaczy, w tym pomoc humanitarną.
 
[Obrazek: E3EwK3S.jpg]
 
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu
 
Prypeć położony na Ukrainie w obwodzie Kijowskim. Miasto to słynie z największej katastrofy jądrowej we wszechświecie. Przed tamtą katastrofą mieszkało tam ponad 15-tysięcy osób. Aktualnie mieszka tam ledwo 2-tysiące ale tylko: Naukowcy, osoby wyspecjalizowane. Naukowcy mogą tam spędzać tylko 2 tygodnie, i muszą wyjechać na ten czas zastępują ich inni.
Do tej pory Czarnobyl jest radioaktywny dlatego ludzie nie mają tam wstępu.
 
[Obrazek: 8agzIoH.jpg]
 
Wyspa Surtsey w Islandii
 
Wyspa wulkaniczna położona w Islandii. Wyspa ta powstała na skutek podmorskiej erupcji wulkanicznej. Wyspa jest nazywana "Wyspą ognia boga Sutra" że względu na podwodne kominy wulkaniczne. Podczas erupcji tego wulkanu wyspa została uformowana inaczej niż była oraz stworzyła kilka mini wysp. Większość z tych wysp uległa Erozji.
 
[Obrazek: z2Rhgeu.jpg]
 
Wyspa małp w Karolinie
 
Wyspa małp jest położona w Karolinie. Wyspa zawdzięcza taką nazwę dzięki tysiącom zamieszkujących tam Makaków które naturalnie są śmiertelne dla człowieka że względu, na to że są zarażone "herpeswirusami" Jedynymi ludźmi przebywającymi na tej wyspie są naukowcy. Wirus jest głównie dostarczany poprzez kontakt z małpą. A więc turyści mają zakaz wstępu na "Morgan Island"  
 
[Obrazek: FpuDKui.jpg]
NEXT Artykuł

[b]Witajcie,
[/b]
W dzisiejszym artykule przedstawię wam 5 zagrożeń które mogą zakończyć nasze życie na ziemi.
 
5. Erupcja super wulkanu.
Każdy z nas chyba wie co to jest wulkan, ale czy wiecie że istnieją "super wulkany" które stwarzają jeszcze więcej zagrożenia niż inne? Erupcja takiego wulkanu zdarza się średnio co 50-100 tysięcy lat. Na  świecie jest 12 super wulkanów w tym cztery najbardziej znane: 
 • Bruneau-Jarbidge w Idaho USA
 • Kaldera La Garita w Kolorado USA
 • Valle Grande w Nowy Meksyk USA
 • Kikai w Riukiu Japonia
Erupcje tych wulkanów nie zdarzały się w czasach historycznych, wiadomo tylko o nich przez badania geologiczne. Do tej pory przez naukowców znaleziono kilkadziesiąt śladów erupcji tych wulkanów. Według tych badaniom ostatni taki wybuch miał miejsce około 26 tysięcy lat temu w Taupo w Nowej Zelandii. Natomiast wybuch wulkanu Toby na Sumatrze sprzed około 74 tysięcy lat był najsilniejszym wybuchem "czwartorzędnym" Naukowcy są także nie pewni w kwesti ile jest jeszcze takich super wulkanów, że względu że te wulkany są odkrywane przez badania geologiczne a Kalderą super wulkanu może okazać się górska dolina lub polodowce. Także te erupcje są silniejsze od zwykłych wulkanów, objętość wyrzucanego materiału wulkanicznego przekracza 10008KM.
 
4. Wojna Nuklearna.
Każdy z nas powinien pamiętać wydarzenie kiedy to USA wypuściło bombę jądrową na Nagasaki oraz Hiroszimę. W tamtym okropnym wydarzeniu zginęło ponad  100-Tysięcy ludzi. Dalszy rozwój tych broni nie zapowiada lepszego życia po wybuchu bomb takich jak: Bomba Termojądrowa, Bomba  Neutronowa. Zapowiada gorsze skutki niż kilkaset lat wcześniej, kiedy dojdzie do konfliktu zbrojnego ucierpi na tym cała ludność na świecie. Przypominając takie promieniowanie po wybuchu takiej bomby skutkuje: Nowotwory krwi, Guzy nowotworowe, Popromienne zawały serca, Upośledzenia umysłowe nienarodzonych  dzieci. 
 
3. Epidemia.
Kto wie czy nie wydarzy się to po raz kolejny. Wydarzenie które miało miejsce 1346 kiedy to całą Europe napadła "Czarna Śmierć" powszechnie epidemia Dżumy, zabiła wtedy 1/4 żyjącej tam Europy, oczywiście teraz medycyna światowa jest rozwiniętą dużo więcej niż w tamtych latach ale pamiętajmy nie na wszystko są lekarstwa, być może wybuchnie epidemia zamieniająca ludzi w krwiożerce bestie (Zombie)
 
2.  Asteroidy
Praktycznie to codziennie słyszymy o Asteroidach które mogą uderzyć w ziemię, w Astronomii odkryto kilkadziesiąt Asteroid które cały czas są w pobliżu naszej ziemi, ale to one mogą najszybciej zakończyć życie na ziemi, po uderzeniu Asteroidy spowoduje to katastrofalne skutki, być może wyginą niektóre znane nam do tej pory zwierzęta, spowoduje to kosmiczną zime która spowoduje jeszcze większe zagrożenie dla ludzkości.
 
1. Wybuch Supernovej. 
Jest to kilka rodzajów wybuchów kosmicznych, które powodują powstanie niezwykle jasnego punktu w kosmosie, który już po kilku miesiącach lub tygodniach staje się praktycznie niewidoczny, według Astronomów do takiego wybuchu prowadzą dwie drogi: 
 1. W jadrze masywnej gwiazdy przestają zachodzić reakcje termojądrowe.
 2. Bądź zachodzi proces pochłaniający promieniowanie a zmniejszenie tego powoduje zapadnięcie się gwiazdy pod własnym ciężarem.

NEXT 

[b]Witajcie drodzy czytelnicy [Obrazek: default_welcome.gif]
[/b]
W dzisiejszym artykule przedstawię wam 10 Największych Galaktyk we wszechświecie. [Obrazek: default_501.gif]
Miłego czytania! [Obrazek: default_coffeenews.gif]
 
Każdej spoglądając na niebo możemy dostrzec miliardy różnych gwiazd czy też galaktyk, które mogą skrywać w sobie bardzo wiele tajemnic. W kosmosie znajduje się bardzo wiele obiektów a ich rozmiary przytłaczają nas do podłogi.
Najczęściej tymi obiektami są wyżej wspomniane galaktyki czyli skupiska gwiazd, pyłu, czarnej materii.
Nasza planeta znajduje się w Drodze Mlecznej dla niektórych z nas jest to ogromna galaktyka ale ma ona zaledwie 100 Tysięcy lat świetlnych ale jedna z pobliskich galaktyk czyli "Mgławica Andromedy"  ma 220 Tysięcy lat świetlnych jednakże to nie ona jest w tej liście. 
Oczywiście Droga Mleczna i Mgławica Andromedy to galaktyki spiralne ale wyróżniamy także jeszcze kilka gatunków galaktyk:
- Galaktyki Soczewkowate.
- Galaktyki Epileptyczne.
- Galaktyki Nieregularne.
Astrolodzy na całym świecie męczą się z wyznaczeniem granic galaktyk co jest nielada wyczynem, a co będzie z podaniem dokładnej ilość galaktyk znajdujących się w kosmosie.
 
10. NGC 6872.
Jest to galaktyka o wielkości 522 Tysięcy lat świetlnych. Ta galaktyka zalicza się pod gatunek: Galaktyk Spiralnych. Sama galaktyka znajduje się w gwiazdozbiorze "Pawia". A została odkryta 1835.06.27 przez naukowca Johna Herschela. Obecnie galaktyka NGC 6872 jest największą drugą odkrytą galaktyką spiralną na świecie. Jej kształt jest spowodowany z ciągłego zderzania się z mniejszą galaktyką IC 4970. W ciągu kilku miliardów lat nadejdzie czas złączenia obu galaktyk.
 
[Obrazek: 240px-NGC_6872_and_IC_4970_by_ESO_VLT.jpg]
 
9. Galaktyka Kometa.
Galaktyka o wielkości 600 Tysięcy lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Spiralnych. Została odkryta w 2007r. dzięki kosmicznemu teleskopowi Hubble'a. Galaktyka znajduje się w gwiazdozbiorze "Rzeźbiarza" w promieniu 3 Miliardów lat świetlnych od naszej planety. Sama galaktyka jest podległa Abell 2667, która w sobie ma tysiące gwiazd i galaktyk. W wnętrzu tej galaktyki dosyć często dochodzi do oddziaływań grawitacyjnych z różnymi galaktykami. Sama galaktyka jest co roku rozrywana, sama galaktyka komety została nazwana galaktyką z ogonem gdyż poruszając się z piorunującą prędkością pozostawia za sobą tak zwany ogon.
 
[Obrazek: 300px-Abell_2667HSTFull.jpg]
 
8. Malin 1.
Galaktyka o wielkości 650 Tysięcy lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Spiralnych. Została odkryta w 1987r. przez brytyjskiego astronoma: David'a Malin'a. Malin 1 jest ogromną i słabą galaktyką spiralną. Z nieznanych powodów jest mało gwiazdotwórcza. Galaktyka znajduje się w gwiazdozbiorze "Warkocz Bereniki". Badania naukowców odkryły, że jasność jaką ma galaktyka Malin 1 stanowi jasność połowy galaktyk. Jest to jedyna galaktyka w swoim rodzaju.
 
[Obrazek: 240px-Malin1-HLA_%28cropped%29.jpg]
 
 7. UGC 2885. 
Galaktyka o wielkości 832 Tysięcy lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Spiralnych. Znajdująca się w gwiazdozbiorze "Perseusza". Została odkryta w 1980r. UGC 2885 jest galaktyką o bardzo małej jasności powierzchniowej, gwiazdy znajdujące się na jej dysku zostają zrzucane anty grawitacyjnie przez inne pobliskie galaktyki. Według naukowców ta galaktyka połączy się z najbliższą galaktyką, tworząc galaktykę z gatunku: Galaktyk Epileptycznych.
 
[Obrazek: 280px-UGC_2885.png]
 
6. A2261-BCG.
Galaktyka o wielkości 1 Miliona lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Epileptycznych. Znajdująca się w gwiazdozbiorze "Herkulesa". Galaktyka ta jest bardziej znana pod nazwą: "Abell 2261" Jest to także największa i najjaśniejsza galaktyka z tej gromady. Wyżej wspominałem o wielkości tej galaktyki jest ona większa od naszej galaktyki o ponad 10 razy. Galaktyka A2261-BCG należy do grona, które nie ma zdefiniowanego jądra. Galaktyka została odkryta przez Kosmiczny teleskop "Hubble'a".
 
[Obrazek: 240px-Galaxy_Cluster_Abell_2261.jpg]
 
5. NGC 4874.
Galaktyka o wielkości 1.250. Miliona lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Epileptycznych. Znajdująca się w gwiazdozbiorze "Warkocz Bereniki". Galaktyka została odkryta w 1785r. przez Wiliama Herschela. Choć ze względu na niedokładność podanej pozycji odkrywcą powinien być "Heinrich Louis d'Arrest" Jest to także galaktyka z aktywnym jądrem nazywanym "LINER". Należy także do gromady "Abell 1656.
 
[Obrazek: 231px-NGC_4874_HST.jpg]
 
4. NGC 4889.
Galaktyka o wielkości 1.300 Miliona lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Epileptycznych. Znajdująca się w gwiazdozbiorze "Warkocz Bereniki" Galaktyka została odkryta w 1785r. przez Wiliama Herschela. Kilka razy także obserwował ją "Heinrich Louis d'Arrest" lecz po raz kolejny źle obliczył jej pozycje i nie został uznany jako odkrywca tej galaktyki. W centrum galaktyki NGC 4889 znajduje się druga najmasywniejsza czarna dziura, jądro ma od 5 do 37 Miliardów
 
[Obrazek: 240px-NGC_4889_HST.png]
 
3. NGC 262.
Galaktyka o wielkości 1.300 Miliona lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Spiralnych. Znajdująca się w gwiazdozbiorze "Andromedy". Została odkryta w 1855 przez Lewis'a A. Swifta. Jest to także największa galaktyka spiralna we wszechświecie. Jest ona większa niż standardowe galaktyki spiralne, między innymi nasza droga mleczna. NGC 262 jest otoczona przez ogromną chmurę wodoru powstałą przez odpływ mniejszych galaktyk. Chmura ta ma około masę 50 Miliardów mas słońca. Sama galaktyka zawiera ponad 15 Milionów gwiazd.
 
[Obrazek: 240px-NGC262_-_SDSS_DR14.jpg]
 
2. Centralna Galaktyka z Gromady Feniksa.
Galaktyka o wielkości 2.200 Miliona lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Epileptycznych. Została odkryta 2010r. i znajduje się w gwiazdozbiorze "Feniksa". W jej centrum znajduje się super masywna czarna dziura o masie 20 Miliardów mas słońca i średnicy 118 Miliardów kilometrów. W centralnej galaktyce powstaje tam rocznie 700 Gwiazd co jest tworzone w szybkim tempie. Galaktyka również ma w sobie ponad 3 Biliony gwiazd oraz rekordową ilość gazu.
 
[Obrazek: phoenix-cluster-3048291-6b845568.jpg]
 
1. IC 1011.
Galaktyka o wielkości 6 Milionów lat świetlnych. Galaktyka z gatunku: Galaktyk Epileptycznych. Została odkryta 1980r. przez Edward'a Swift'a. Galaktyka ta należy do gromady "Abell 2029" i jest głównym jej składnikiem. Jest to największy do tej pory odkryta galaktyka (Pod względem rozmiarów) zawiera 400 razy więcej gwiazd niż "Droga Mleczna" i może być od niej 100 razy masywniejsza ze względu na ogromną ilość czarnej materii. 
 
[Obrazek: 240px-IC_1101_in_Abell_2029_%28hst_06228..._pc%29.jpg]

Odpowiedz
#2
No i pięknie wrzucaj tu wszystkie artykuły chętnie poczytam Chansub-global-emoticon-54ab3f91053d8b97-21x18

[Obrazek: xp5Edb9.gif]
Odpowiedz
#3
Ja również czasem tu zajrzę Chansub-global-emoticon-54ab3f91053d8b97-21x18

[Obrazek: 68747470733a2f2f73332e616d617a6f6e617773...=720&h=720]Na społeczności Poland Truck Games od 22.01.2016

Odpowiedz
#4
Wszystko w jednym miejscu.Git!

[Obrazek: c3EJjok.png]
Odpowiedz
#5
#Wielki Update.

Odpowiedz
#6
Elegancko Chansub-global-emoticon-1c8ec529616b79e0-21x18

[Obrazek: yjoejGz.png]
Odpowiedz
#7
Update.

Odpowiedz
#8
Fajne

[Obrazek: c3EJjok.png]
Odpowiedz
#9
O czarnych dziurach też coś zrobisz ?

[Obrazek: yjoejGz.png]
Odpowiedz
#10
git :)

[Obrazek: ikDpVON.png]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Powered By © MyBB
Polskie tłumaczenie © Mybboard.pl
Copyright © Poland Truck Games